Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Free shipping from 49,-€ in Germany
Fast shipping
Traditional beekeeping since 1904
Production in-house
info@imkergut.de

Bee Cosmetics by ajovita

With 100% natural, organic-certified ingredients

Filter products
Honig Gesichtsreinigungslotion im 100 ml Spender

Cleansing lotion with honey 100ml

Gentle cleansing with the best organic ingredients, also for sensitive skin.

Content: 0.1 Liter (€169.00 / 1 Liter)

Regular price: €16.90
Propolis Gesichtswasser im 100 ml Sprühspender

Facial toner with propolis 100ml

For clarifying facial cleansing, for a smooth and fresh complexion.

Content: 0.1 Liter (€169.00 / 1 Liter)

Regular price: €16.90
ajovita Shampoo mit Honig & Propolis 200 ml

Shampoo 200ml - Propolis & Honey - ajovita

100% natural shampoo with organic honey and propolis from our apiary.

Content: 0.2 Liter (€70.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00
Propolis Hand und Körperbutter 45 ml Tiegel

Hand & body butter with propolis 45ml

For soft and supple skin: 100% natural.

Content: 0.045 Liter (€197.78 / 1 Liter)

Regular price: €8.90
ajovita Dusch Balm mit Gelée Royale & Honig

Shower Balm 200ml - Royal Jelly & Honey - ajovita

Natural shower gel with royal jelly, honey and a fresh lemony fragrance.

Content: 0.2 Liter (€70.00 / 1 Liter)

Regular price: €14.00
ajovita flüssig Seife 200 ml mit Propolis & Honig

Liquid Soap 200ml - Propolis & Honey - ajovita

High-quality raw materials from nature for thorough cleaning and care.

Content: 0.2 Liter (€62.50 / 1 Liter)

Regular price: €12.50
ajovita Set Basis Tag 1, Reinigungslotion, Gesichtswasser und Propolis Gesichtscreme

Basic Day Set I

Basic care set for sensitive skin, problem skin and combination skin – for daily care.

Regular price: €55.00
Set aus Tages- und Nachtcreme, Gesichtswasser und Reinigungslotion

Basic Set Day and Night I

Basic care set for sensitive skin and combination skin – for day and night.

Regular price: €79.00
ajovita Set Basis Tag II, Reinigungslotion, Gesichtswasser und Gelée Royale Gesichtscreme

Basic Day Set II

Basic day care set for mature skin.

Regular price: €56.00
ajovita Set: Reinigungslotion, Gesichtswasser, Gelée Royale Gesichtscreme, Peeling, Gesichtsmaske

All-Round Provider II

Full care set for mature skin – wellness for at home.

Regular price: €96.00
ajovita Set: Reinigungslotion, Gesichtswasser, Propolis Gesichtscreme und Peeling

Feel New Set I

Care set for sensitive skin and combination skin – quick care for radiant skin.

Regular price: €75.00
ajovita Set: Reinigungslotion, Gesichtswasser, Propolis Gesichtscreme und Augenfluid

Basic Day Set I + Eye Fluid

Basic care set for sensitive skin and combination skin, with eye fluid.

Regular price: €75.00
ajovita Set mit seinen verschiedenen Bestandteilen

Basic Set Day and Night III

Basic care set for dry skin, ideal for day and night.

Regular price: €79.00
ajovita Set Basis Tag 3, Reinigungslotion, Gesichtswasser, Honig Gesichtscreme

Basic Day Set III

Basic care set for dry skin – lasting moisturizing care.

Regular price: €53.00
Basis 2 und Augenfluid

Basic Day Set II + Eye Fluid

Basic care set for mature skin, including eye fluid.

Regular price: €76.00
ajovita Rundum-Versorger I

All-Round Provider I

Full care set for sensitive skin and combination skin.

Regular price: €94.00
Basis Tag und Nacht

Basic Set Day and Night II

Ideal basic care set for mature skin – start your day with a radiant skin.

Regular price: €82.00
ajovita Set: Reinigungslotion, Gesichtswasser, Honig Gesichtscreme, Peeling

Feel New Set III

Care set for dry skin with honey and propolis.

Regular price: €73.00
ajovita Rundum-Versorger III

All-Round Provider III

Full care for dry skin – change your bathroom into an oasis of well-being

Regular price: €92.00
ajovita Set: Reinigungslotion, Gesichtswasser, Honig Gesichtscreme und Augenfluid

Basic Day Set III + Eye Fluid

Basic care set for dry skin, including eye care.

Regular price: €73.00
Die drei ajovita-Produkte Seife, Duschgel und Seife nebeneinander, im Hintergrund ein Tuch und ein Korb

Naturally Clean Set

Natural body care in an economy set: shampoo, shower gel and soap.

Regular price: €35.00
Honig Gesichtscreme 50 ml Spender

ajovita Honig Gesichtscreme 50 ml

Für ein frisches und vitales Hautbild, ideal bei trockener oder fettiger Haut.
Select Content ml

Content: 0.05 Liter (€498.00 / 1 Liter)

Variants from €3.20
Regular price: €24.90
Propolis Gesichtscreme 50 ml Spender

ajovita Propolis Gesichtscreme 50 ml

Ideale Tagescreme für sensible Haut sowie Mischhaut.
Select Content ml

Content: 0.05 Liter (€538.00 / 1 Liter)

Variants from €3.40
Regular price: €26.90
Gelée Royale Gesichtscreme 50 ml Spender

ajovita Gelée Royale Gesichtscreme 50 ml

Perfekte Tages- und Nachtcreme für die reife Frau.
Select Content ml

Content: 0.05 Liter (€578.00 / 1 Liter)

Variants from €3.60
Regular price: €28.90
Verschiedene ajovita-Produkte nebeneinander auf einem weißen Tuch

ajovita 

Naturally beautiful with the treasures of the bee

Our ajovita products combine the unique bee products with valuable natural plant oils and waxes. Since we care about the environment and prioritize high-quality ingredients, all components of ajovita products are 100% natural.

We have tailored our products to meet the individual needs of different skin types. The bee products we use—honey, propolis, royal jelly, and beeswax—can support the skin in various ways.

Overall, ajovita bee cosmetics provide a natural solution for your skincare needs. Try our products and feel the difference that natural ingredients can make!


Sign up for our newsletter now and get a one-time 10% discount!