Skip to main content Skip to search Skip to main navigation
Free shipping from 49,-€ in Germany
Fast shipping
Traditional beekeeping since 1904
Production in-house
info@imkergut.de
Imkergut Logo

Imkergut Produkte

Hier findest Du alle Produkte der Marke Imkergut.  Viel Spaß beim Stöbern und Entdecken neuer Imkergut Produkte!

Filter products
Api-Mix mit neuem Etikett

Api Mix 250 g jar

Fine bread spread for gourmets with the valuable treasures of the beehive.

Content: 0.25 Kilogramm (€52.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €13.00
Bühler Klosterhonig 250g Glas

Bühl monastery honey 250g

The colorful diversity of the monastery garden in Bühl combined in one honey.

Content: 0.25 Kilogramm (€48.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €12.00
Sold out
Snack Happen 30 g

Christmas Snack chocolate-coated gingerbread 30g

Süße Versuchung in der Vorweihnachtszeit.

Content: 0.03 Kilogramm (€100.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €3.00
Löwenzahnhonig in einem 250g Glas

Dandelion honey 250g

Creamy, golden yellow dandelion honey from the northern Ortenau region.

Content: 0.25 Kilogramm (€36.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €9.00
Honig Eierlikör von vorne

Egg liqueur with acacia honey 0.35 l

With acacia honey from our own beekeeping and eggs from local farming.

Content: 0.35 Liter (€34.29 / 1 Liter)

Regular price: €12.00
Honig Bärchen mit neuem Etikett

Honey bears 100g

The original, classic beekeeper's honey bears. Loved by young and old alike!

Content: 0.1 Kilogramm (€20.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €2.00
Honigbier 330 ml Flasche

Honey beer 0,33l

The finest malt, the best hops and delicious honey make up the flavour of this beer

Content: 0.33 Liter (€9.09 / 1 Liter)

Regular price: €3.00
Sold out
feinster Honigkuchen

Honey cake 100g - homemade gingerbread!

Mit 23% feinem Blütenhonig.

Content: 0.1 Kilogramm (€45.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €4.50
Honig Dill Senf frontal

Honey dill mustard 200g

Mild mustard refined with aromatic honey and fresh dill tips.

Content: 0.2 Kilogramm (€27.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €5.50
Honig Gin 350 ml Flasche

Honey gin 0,35l

Classical gin meets forest honey from the Black Forest – best ingredients, great pleasure.

Content: 0.35 Liter (€74.29 / 1 Liter)

Regular price: €26.00
Honig Grappa

Honey grappa 0,2l

Original Italian grape pomace, refined with our acacia honey.

Content: 0.35 Liter (€82.86 / 1 Liter)

Regular price: €29.00
Honig Senf frontal

Honey mustard 200g

Medium-hot mustard with 15% honey from our apiary.

Content: 0.2 Kilogramm (€27.50 / 1 Kilogramm)

Regular price: €5.50
Propolis Bonbons

Honey propolis sweets 100g

Refreshing herbal candies with honey and propolis.

Content: 0.1 Kilogramm (€20.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €2.00
Sanddorn-Bärchen Verpakcunt

Honey Sea Buckthorn Bears 100g

Fruity gummy bear that not only kids love – with acerola and sea buckthorn.

Content: 0.1 Kilogramm (€16.70 / 1 Kilogramm)

Regular price: From €1.67
Sold out
Honig Essig in 100ml Flasche

Honey vinegar 100ml

Fine brandy vinegar combined with our organic honey - wonderfully balanced.

Content: 0.1 Liter (€60.00 / 1 Liter)

Regular price: €6.00
Honig Essig in 250ml Flasche

Honey vinegar 250ml

Fine brandy vinegar combined with our organic honey - wonderfully balanced.

Content: 0.25 Liter (€40.00 / 1 Liter)

Regular price: €10.00
Honig Whisky

Honey whisky 0,35l

Long-matured, fine whisky with forest honey from our Black Forest apiary.

Content: 0.35 Liter (€82.86 / 1 Liter)

Regular price: €29.00
Honig Williams 0,35 l Flasche

Honey Williams 0,35l

Full-bodied Williams brandy combined with our organic summer blossom honey.

Content: 0.35 Liter (€74.29 / 1 Liter)

Regular price: €26.00
Lavendelhonig 250g Glas

Lavender honey 250 g jar

Sweet, mildly floral lavender flavor from the vast fields of Provence.

Content: 0.25 Kilogramm (€52.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €13.00
Manuka Honig 250 g

Manuka honey 250g, MGO 400+

The honey the natives in New Zealand trust in.

Content: 0.25 Kilogramm (€184.00 / 1 Kilogramm)

Regular price: €46.00
Met in der 250 ml Flasche

Mead 0.25l

Delicious honey wine, made according to a traditional home recipe.

Content: 0.25 Liter (€18.00 / 1 Liter)

Regular price: €4.50
Bio-Honigwaffeln in der Verpackung

Organic honey wafers 175g

A delicious snack for in between – with 16% honey, perfect for on the go.

Content: 0.175 Kilogramm (€22.86 / 1 Kilogramm)

Regular price: €4.00
Imker bei der Arbeit

Imkergut

Die Marke vom Imker für Imker und Bienenfreunde

Bei unseren Imkergut Produkten schlägt das Herz eines jeden Imkers und Bienenfreundes höher. Wir nutzen die Rohstoffe der Biene zur Herstellung verschiedener Produkte. Von Pflegeprodukten über verschiedene Honigsorten aus dem Schwarzwald bis hin zu feinen Köstlichkeiten mit Honig ist alles dabei. Als Imker kannst Du unsere Produkte selbstverständlich auch in Deinem eigenen Hofladen oder auf Märkten weiterverkaufen.

Sign up for our newsletter now and get a one-time 10% discount!